Zrod a život jednoho amatérského kolejiště
Strana 11.
Arkádový tunel, fixace pravého zhlaví

Hrál jsem si s klenbou arkádového tunelu a zaštěrkoval jsem koleje v pravém zhlaví hlavního nádraží.
Pustil jsem se do klenby tunelu, jehož vnitřek bude vidět přes arkádovitou zeď.
Nejprve jsem si nařezal velké množství žeber s průřezem 1/2 tunelu a začal je na šířku mřížované samolepící pásky lepit dovnitř.
Potom jsem v části tunelu kde jsem už nalepil žebra dolepil pásku.
I v oblouku tunelu je plocha klenby plynulá.
Ze začátku tunelu bude klenba naznačena tištěnou texturou, ale dál už chci aplikovat šedý nátěr temperou. No uvidíme.
Pracně jsem po večerech nalepoval žebra oblouků vnitřní klenby.
Na rovince se klenba tvořila bez problémů, horší byly oblouky. Nakonec jsem se rozhodl pro nalepení textury po celé délce tunelu v arkádě.
A tady už je druhé čelo s viditelnou texturou v klenbě.
Tento pohled už brzy zakryje zdivo arkádových oblouků. Asi ještě doplním do tunelu osvětlení. Bude to vypadat zajímavě.
Textura je na svém místě po celé délce tunelu. Bohužel teď budu chvilku čekat na objednané arkádové zdivo na dokončení zakrytí tunelu. Úroveň detailů textury je pro budoucí omezený průhled arkádou naprosto dostačující.
Molitanová podložka pro pokládku plovoucí podlahy se po nařezání na pruhy pod kolejnice báječně hodí jako zvuková izolace.
Když už jsem vyměňoval napájecí vodiče od kolejových úseků, tak jsem pod kolejivo začal ještě dávat molitanovou podložku.
Podložku jsem si nařezal jako rovné pásky, které je možné i v obloucích natvarovat. Není to nic složitého, jde to rychle.
Šroubky budou kolejnice držet do zaštěrkování, pak je po zaschnutí vytáhnu.
Podložením se mě kolejivo zvedlo cca o 3mm, s výhybkami se zvedly i přestavníky.
Celý problém jsem srovnal nalepením jedné vrstvy lepenky do prostoru mezi kolejnice.
Přes otočený přestavník jsem položil krycí karton přilepený po okraji na pás lepenky.
A tohle je výsledek po aplikaci štěrku. Stále ještě nevím co si mohu v tomto směru dovolit a hodně věcí zkouším. Námezníky ještě budu krapet opravovat, ale na začátek to ujde. Počítám, že s okolní zelení prostor mezi kolejemi dozná ještě nějakých přírodních úprav. To postrašení zelenou mezi kolejemi jsem pouze testoval...... :-)
Už první zkušební jízda na krátkém odhlučněném úseku byla poznat. Je to paráda. Doplním to pod všechny koleje ( kromě již hotového tunelu v arkádě samozřejmě, tam už to nelze ). V popředí ještě nepodložené úseky kolejí.
Tady jsem si nasucho postavil stavědlo, musím připravit uchycení a protáhnout a připojit vodiče pro osvětlení stavědla .....
.... pohled z jiné strany ....
Teď čekají na zakrytí a zaštěrkování tyto přestavníky. Musí se to dělat zvláště opatrně abych je nezabetonoval úplně. Dále mám v plánu barevnou úpravu boční skály vpravo a také její částečné dotvoření zelení. Tento kout kolejiště je možné již dotvářet "přírodou", technicky zde mám vše již zapojeno .....