Zrod a život jednoho amatérského kolejiště
Strana 9.
Tunel u horního nádraží

Křížení tratí u horního nádražíjsem se rozhodl vyřešit krátkým tunelem. Tento krátký tunel, který je asi 200mm dlouhý nebude přístupný zevnitř a měl by mít klenbu dle portálů podél celé své délce. Tvar terénu kolem tratí zde tvořím v podstatě dle okamžitých myšlenek, to se dopředu naplánovat nedá, ale až se to ozelení bude to myslím pěkné. Musel se mě tam vlézt i průjezd pro silnici, která zde povede. Použil jsem konstrukci z lepenky a patřičně upravené arkádovité zdivo. Na vnitřní klenbu jsem použil tištěnou texturu. Na kolejišti je objekt nájezdu posazen prozatím nasucho.
Kostru nájezdu jsem slepil z lepenky. Oblouky pro klenbu průjezdu pro silnici jsem si obkreslil dle arkády se zdivem a vyřízl. Přepočtem měřítka jsem si ověřil, že výška klenby pro silnici je cca 4,5m. To je dost i pro náklaďák.
Arkáda Faller je ta samá jako za budovou hlavního nádraží. Nožem jsem zkrátil odspodu její výšku a rozdělil na dvě zrcadlové části. Na nájezdu jsem si z obou stran vymyslel dva arkádové oblouky z nichž vždy jeden je "falešný" a druhý je klenbou podjezdu pro silnici.
Z jedné strany jsem nožem upravil rohy, tak aby pasovaly na stejně upravené zdivo z čela nájezdu.
U jednoho oblouku na každém kusu arkády jsem nožem vyřízl zdivo vnitřní části.....
... z vnější strany to pak vypadlo takto.
Tady jsem na panelu začal tvořit konstrukci pro nájezd. Ještě to přijde pořádně vyžebrovat a připravit svahy....
.... pohled od mostku, který jsem dělal posledně....
Zde je již hotový díl nájezdu oblepený zdivem i z vnitřní klenbou podjezdu. Na tu mě postačila vytištěná textura na karton pomocí barevné laserové tiskárny. Do podjezdu zase není tak vidět. Plně to postačuje. Aby se klenba neboulila musel jsem přidat do nájezdu ještě dvě vnitřní žebra.
Pohled seshora. Horní hrana zdiva by měla později být zakrytá řadou imitace dlaždic. Ty ještě nevím z čeho udělám. Zatím to zraje.
Pohled na díl nájezdu zespodu.
.... a menší detail....
Neodolal jsem a zasadil "nasucho" nájezd na panel. Protější opěrná zeď nadjezdu není ještě nachystána.
Pohled z ptačí perspektivy. V dalším týdnu mám v plánu udělat portály pro tunel pro jednokolejnou trať, která sjíždí vpravo na snímku a dotvarovat základ terénu.
Trochu z jiného úhlu. Nadjezd by měl tvořit kratší ocelový most.
A ještě jeden snímek.
Prozatím jsem sundal nasucho položený nájezd k mostu,vyřezal z lepenky čela tunelů a sestavil základní kostru.
Po zkušenostech z mírným kroucením kartonu z natištěnou vnitřní klenbou jsem pro její nalepení dovnitř tunelu vytvořil vodicí plochy po celé délce tunelu. Prostor kolem koleje v délce celého tunelu budu muset před vsazením klenby doštěrkovat, pak už se tam těžko dostanu.
Čelní lepenka portálů ještě zdaleka nemá tvar okolního terénu. Seříznu ji později i s imitací zdiva portálů až tvar terénu trochu vykrystalizuje.
Ještě jeden celkovější pohled.....
.... a tady už je zaštěrkováno a vsazena klenba. S tím štěrkem se jedná vlastně o můj první test aplikace. Jedná se o šedohnědý štěrk od firmy Polák. Jako jediný se odstínem nejvíc hodil k tomuto typu kolejiva. No, byl jsem zvědav co z toho bude....
Výsledek jsem zhlédl až na druhý den ráno a vypadá to celkem dobře. I osazení klenby se mě celkem povedlo. Někomu možná takto provedená klenba nebude stačit ( co se týče věrnosti ), ale já jsem spokojen. Je to lepší něž nechat pouze portály. Je potřeba dodat, že celek dotvoří zeleň kolem portálu, která přitáhne většinu pozornosti.
Štěrk jsem lepil klasikou doporučenou z různých diskusí na webu, tj. nasypat a zakapat zředěným Herkulesem. Tekutina vyvzlíná mezi každý kamínek a drží to opravdu dobře.
.... portály později trochu "vočoudím", a klenbu navíc přejedu lehce štětcem s ředěnou šedou temperou, abych odstranil "lesk". Příště to udělám dopředu.
.... po dokončení základního tělesa tunelu jsem pokračoval se stavbou nájezdu. Bylo potřeba upravit předchozí dílec z arkádou, abych ho mohl usadit na místo a trvale přilepit.
.... taky jsem dotvářel opěrné zdivo zářezu trati ....
... pohled seshora....
.... kde byla představa terénu jasná, doplnil jsem žebra svahu ....
.... na horní okraje zdí přijdou samozřejmě ještě vrchní krycí "dlaždice". To se jich nadělám na celém kolejišti. Ještě stále nevím z čeho nebo jak.
.... svah kde jsem dal žebra jsem zakryl mřížkovanou páskou. Pokud je něco potřeba sepnout kolíčky doporučuji na straně imitací zdiva z polystyrénu podložit, aby se kolíček do zdiva nezakousl.
... někdy je potřeba nechat vytvořené dílo řádně proschnout, než se pokračuje dál .....