Zrod a život jednoho amatérského kolejiště
Strana 1.
Začátek stavby

Konečně se dalo začít stavět, po té co mě dorazilo první kolejivo.
Žádné složité náčiní, ocelové pravítko je ale rozhodně lepší ....
Šablonky pro oblouky jsou bezva věc.
Přestože jsem měl k dispozici laptop s 3D návrhem kolejiště kde jsem mohl proměřovat, jako problém se ukázalo měření na skutečném panelu. Bylo potřeba správně umístit a založit první části.
Na úrovní horní hrany panelu bylo potřeba se vyhnout topnému tělesu. Dvojkolejná zatáčka však již ve svém klesání zasahovala v jednom místě nad něj. Zde jsou první nosné části prozatím položeny "nasucho".
Kolejivo je položeno pouze pro kontrolu geometrie. Sestavení výhybek neodpovídá koncovému stavu na nádraží. Je vidět masivní vyžebrování v rozích pro případ pozdější manipulace s panelem. Průběžně z menších odřezků žebruji i ostatní okraje tak aby byl dostatečně pevné. A nakonec jsou jak šutr, člověk neznalý by neřekl, že to je lepenka.
Odměřit na laptopu, odměřit na panelu, uřezat potřebné dílce a přilepit a zatížit. Toť rutinní postup.
Původně jsem myslel, že budu dělat pouze základ nenížší trasy, připevním koleje, zakryju tunelové pasáže a budu pokračovat výš. Omyl, stavím základy všech úrovní v dané sekci a dopředu rozmýšlím pozdější přístup do tunelových částí pro pokládku kolejí, samozřejmě počítam, že ještě nebude zakrytováno vše, že bude krajina naznačena pouze žebrováním
Konečně jsou jasné otvory v roštu, které budou zachovány pro přístup zespodu do tunelových částí. Mezi nimi jsou tvořeny základy masivnějších nosných přepážek.
Z nádraží pojedem dolů i nahoru ....
Pohled na žebrování pod hlavním nádražím....
Zaschly první větší části a já jsem překvapen pevností, ulevilo se mi není to s tou lepenkou zase takový úlet ....
Tenhle sešup bude zakryt v tunelu.
Pohled na hranici stavební sekce I.
Dokončil jsem základ stoupání pravé spojky ....
Základový sloup pro nejvyšší položenou trat jednokolejného okruhu. V pozadí je vidět otřískaný starý vagón firmy PIKO (starší určitě než já) zapůjčený kamarádem pro test profilu ( ikdyž jsem se držel norem moc se mi to nezdálo zda mi to vyjde ).
Je to skoro jako stavba metra v otevřeném příkopu.
A tohle je první test s bandážovací páskou. Nikdy předtím jsem nic podobného nedělal. Ikdyž je samolepící, je potřeba místa přichycení přetřít lepidlem.
Pohled na první pokus s páskou z jiného úhlu.
Byl jsem velmi nedočkavý na taktéž první pokus se sádrou. Zde bude zářez sklaní stěnou. Patláma, patláma .... Kolejnice doporučuji na chvíli odstranit.
Hlavně se nebát to pořádně napatlat. Odpárat to jde nožem vždycky .... :-)
Detailní pohled, ješte to zcela neproschlo. V případě vyšších svislých stěn je lepší nanášet sádru do výšky postupně, vždy po zatvrdnutí předchozí vrstvy.
A pokračujeme s lepením pásky.....
Pásku jsem dodatečně lepil přes sebe.