Zrod a život jednoho amatérského kolejiště
Strana 11.
Most z papíru vlastní výroby

ddd
Rozhodl jsem se postavit model ocelového mostu, který by vzhledem odpovídal mostu svařeném z tlustostěnných plechů, které se stavěly v první polovině 20století,  tedy ne klasické lehké příhradové konstrukci z ocelových profilů
Na tvrdý papír ze skicáku jsem si nakreslil za pomoci pravítka a tužky tvar bočnic mostu. Vše jsem jsem dělal na dvě vrstvy k sobě slepeného kartonu. Díry ve stojině bočnice jsem vystříhal malými nůžkami z manikůry. Pro jejich nakreslení jsem si vyrobil malou šablonku, aby byly stejné.
Takto vypadá jedna bočnice připravená k vystřižení. Pak se uprostřed přehne napůl a slepí k sobě. Nechal jsem ji po slepení schnout zatíženou, aby se moc nezkroutila.
Základ mostovky tvořil kousek lepenky odpovídající půdorysu mostu. Vpravo už je bočnice opatřená horní pásnicí a žebrováním ( taktéž vždy dvě vrstvy proužků tvrdého papíru slepené k sobě ) Bočnice se tak pěkně srovnala a získala na tuhosti. Při lepení žebírek a pásnic jsem postupoval pečlivě tak, aby a pomalu aby se nezkroutily.
Ještě jsem chtěl pásky olemovat otvory, ale nakonec jsem od toho upustil
Uvnitř mostu jsem svislá žebra trochu vytvaroval......
A tady je již vše slepeno a most čeká na základní nátěr. Ten jsem se rozhodl provést hnědou temperovou barvou, která vypadá na kartonu jako rezavá. Potom most natřu na šedo, s tím, že případné vady na nátěru budou vlastně prorezavěním barvy..... Uvidíme.
Když jsem bočnice mostu natřel, neodolal jsem a usadil na místo, aby si prověřil reálnost jeho proporcí...... Výsledek je velmi zajímavý.
Bude potřeba ještě dokončit mostovku, zejména zakrýt imitaci šterku kolejiva a vytvořit "plechový" povrch mostovky pouze s vystupujícími kolejnicemi.
... a pohled seshora, aby bylo jasné jaký půdorys most vlastně zaujímá...... Testoval jsem i průjezd vagónu délky 282mm.
... trochu pohled z dálky na to jak most zapadá do okolní situace.....