Občas je potřeba vymodelovat povrchy, které nelze nikde koupit jako prefabrikované části. Zejména skaliska, silnice a dlažbou osázené chodníky a cesty.

Sádra

Se sádrou se de pracovat dvojím způsobem. První způsob je odlévání do forem. Formy na různé tvary a druhy skalisek vyrábí zejména firma Noch. Z takových to kousků skal již dopředu nabarvených lze se sestavit i větší skalní stěnu a tento způsob je vhodnější zejména pro ty začínající a méně zkušené modeláře. Druhým způsobem, který při troše cviku a zkušenoxti přináší lepší výsledek, je nanesení potřebného množství sádry na povrch a po zaschnutí modelování skal za pomocí dláta či jiného modelářského náčiní. Koho to opravdu chytne, může se při takové činnosti opravdu vyřádit. Je z toho al e dosti velký nepořádek. Jak se taková skála vyrání je zde.

Modelovací hmoty

Modelovací hmoty jsou materiálem, který se vytvrzuje za přístupu vzduchu. Existuje několik druhů dostupných v papírnictví nebo v obchodech s výtvarnými potřebami. Jejich vlastnosti jsou ,ale dosti odlišné a ne všechny jsou vhodné k modelování silnic vzhledem k velkému objemovému smrštění během vytvrzování.  Ze všech hmot, které jsem v průběhu práce vyzkoušel se pro účel tvorby skalisek, celistvých skalních stěn a zejména pak dlážděných silnic jevila modelovací hmota DAS, nejlépe pak v bílé barvě kvůli pozdějšímu barvení. Jiné hmoty například KERA se při tvrdnutí značně smršťovaly a tvořily velké praskiny a zejména pak při tvrobě silnic, kdy se používá cca 5 až 10mm silná vrstva doslova roztrhaly tvořené dílo. Jak se taková silnice dělá je zde.