Zrod a život jednoho amatérského kolejiště
Strana 1.
Parní lokomotiva ze start setu Fleischmann, se kterým to vlastně všechno začalo. Nejezdím s ní. Spíše se bude vyjímat na podstavci v nádraží..... Není digitalizovaná.
Velké trápení motorový vůz M152. Mám k němu ještě dva přípojné vozy. Špatně uložená dvojkolí spolu s nespolehlivým sběračem proudu a příšerným pazvukem motoru v jednom směru jízdy je příliš mnoho nectností najednou. Pomalou jízdu přes výhybky si s ním moc neužijete. Navíc má houby tah kvůli nízké zátěži a tak má co dělat i s jedním přípojným vozem.
Hektora v provedení ČSD jsem pořídil přes inzerát na www.modelbazar.cz od jednoho modeláře. Má zajímavý a skvělý motorický zvuk a jezdí spolehlivě.
Motorová lokomotivya řady 781. Můj "milášek". Není co dodat, tohle je opravdu velmi povedený kousek co se týče jízdních vlastností.
Parní lokomotiva řady 555 od firmy Gutzold. Koupeno na www.modely.biz. Pěkně jsem se natrápil s úpravou spojky mezi tendrem a lokomotivou, protože lokomotiva neprojela bez problémů ani minimální rádius udávaný výrobcem. Spojku jsem rozřízl a prodloužil cca o dva milimetry. Nyní jezdí bez problémů.
Model BR89 od Roco vybavený kouřovým generátorem. Se zjednodušenými převody si ale moc ladné jízdy přes výhybky neužijete ....
Parádní kousek parní lokomotivy řady 365 od Roco. Model jezdí parádně zejména i proto, že jsou přední a zadní běhouny vybaveny sběrači proudu. Ještě jsem jej nevybavil dolepovacími detaily. Mohu jen doporučit.
Malosériový model Brejlovce na pojezdu Roco. Zakoupen na www.modeltrain.cz. Cena byla poněkud nelidová, ale jezdí skvěla a tiše. Jako laik bych mu však vytkl na jinak precizně provedené karoserii dosti brutální šroubek na střeše. Přestože mám na kolejišti digitální systém Lenz, je osazen dekodérem Uhrenblock a s ovládáním jízdy není problém.
Parní lokomotiva řady 534. Moc hezký kousek s ještě lepšími jízdními vlastnostmi. Výrobce Roco.
Hobby model dieselové lokomotivy řady 714. Jezdí dobře a je to na mém kolejišti takzvaný předskokan na různé testovací jízdy nových úseků a podobné hrátky.... za tu cenu to jde.....
Můj "milášek". Lokomotiva řady T679, druhý Sergej na mém kolejišti se zvukovým dekodérem. Jedním slovem zážitek z jízdy.
Lokomotiva řady T669 Čmelák, maloserie. Snad se mě vrátí od výrobce s odstraněnou vadou na podvozku. Uvidíme, testoval jsem ho jen dva dny a musel zpět......
Lokomotivy a motorové vozy

Pořízení lokomotiv je jednou  z finančně nejnáročnějších položek na tomhle hobby. Při výběru by si měli dávat pozor i modeláři na úrovni "hobby", protože si potom ušetří zklamání z nepovedených jízdních vlastností a různých dalších nepříjemných překvapení. Ve většině případů jsem měl prozatím vždy šťastnou ruku při výběru. Nakupuji jak nové modely ( vždy si nechám poradit např. na www.modely.biz ), tak i čas od času vyhledávám "jedinečné příležitosti" na internetových modelářských burzách a bazarech ( např. www.modelbazar.cz ). Jak jsem zjistil, tomuto adrenalinovému nakupování se věnuje dosti velká část modelářů.